1. Ana Sayfa
  2. Döviz

Zayıflama Eğilimindeki Dolar, Yönünü Yukarı Çevirdi

Küresel piyasalarda yaşanan gelişmelere bağlı olarak yaklaşık yedi haftadır zayıflama eğiliminde olan dolar, yeni yılın ikinci haftasında yükselişe geçti. ABD kanadında yaşanan seçimlere ilişkin belirsizliklerin dağılmasına bağlı olarak artış gösteren dolar, yurtiçi piyasalarda da yeniden 7,45 TL seviyesinin üzerine çıktı. ABD tahvil kazançlarının beklenenden yüksek gelmesi ile dolar/TL kurundaki yükseliş de devam etti. Dolar kuruna ilişkin ABD mali teşvik paketi görüşmeleri yakından takip edilecek.

Zayıflama Eğilimindeki Dolar, Yönünü Yukarı Çevirdi

Küresel piyasalarda dolar, yaklaşık yedi haftadır düşüş eğilimindeydi ve buna bağlı olarak, yurtiçi piyasalarında yaşanan ekonomi gelişmeleri ile birlikte dolar/TL kuru da kademeli olarak düşüş eğilimindeydi. Bir diğer yandan küresel piyasalarda dolar endeksinin yeniden 90 puan üzerine çıkması ile birlikte, dolar da güçlenmeye başladı. Ayrıca ABD tahvil kazançları beklenenden yüksek geldi ve bu da risk iştahını artırdı, dolar küresel piyasalarda yönünü yukarı çevirdi. Doların güçlenmesi ile birlikte, gelişmekte olan ülkelerin para birimleri de dolar karşısında değer kaybetmeye başladı. Bu para birimleri arasında en çok değer kaybedenlerden biri ise Türk Lirası oldu. Geçtiğimiz hafta içinde 7,24 TL bandına kadar gerileyen dolar kuru, bu seviyede geçtiğimiz Ağustos ayından bu yana en düşük seviyeyi yakalamıştı fakat dolar kuru haftayı yükseliş eğiliminde ve 7,35 TL seviyesinde kapattı. Yine de 200 günlük ortalamanın altında bulunan dolar/TL yeni haftaya ise yükseliş eğiliminde giriş yaptı ve sert değer artışları ile yeni haftada 7,52 seviyelerine kadar yükseldi. Bu aşamadan sonra fiyatta dengelenen dolar 7,50 TL seviyelerine kadar geriledi. Küresel piyasalarda doların seyri için, ABD kanadından gelecek olan mali teşvik paketi haberleri takip edilecek.

ABD 10 Yıllık Hazine Tahvil Kazançları 2,4 Baz Puan Arttı

Küresel piyasalarda dolar, ABD başkanlık seçimlerine ilişkin bir türlü sonlanmayan belirsizliklerle, Washington’da yaşanan gerilim ve karmaşayla ve Covid-19 salgınındaki vaka sayılarında yaşanan artışlar ile birlikte haftalardır zayıflama eğilimdeydi. Fakat yeni işlem haftası öncesinde ABD tahvil kazançları, beklenen seviyeden yüksek gelince dolar da yönünü yeniden yukarı çevirdi. ABD’nin 10 yıllık Hazine tahvil kazançları, 2,4 baz puan arttı ve %1,1580 seviyesine ulaştı. Bu seviye son 10 ayın en yüksek seviyesi olarak kaydedildi.

Dolar Endeksi Son 10 Ayın Zirvesinde

Öte yandan dolar endeksi de Asya piyasalarında yatay seyrederken, 21 Aralık tarihinden bu yana ilk kez 90,73 puan seviyesine çıktı. 6 Ocak tarihinde, 10 aylık süreçte 89,206 seviyesi ile en düşük konumunda yer alan dolar endeksindeki bu artış ile birlikte dolar da küresel piyasalarda güç kazandı. Dolarda yaşanan değer artışı sonrasında, gelişmekte olan ülkelerin para birimleri de dolar karşısında değer kaybetti. Bu kapsamda dolar karşısında son 24 saatte en fazla değer kaybeden para birimi de TL oldu.

Güncel Döviz Kurları

Yaşanan gelişmeler sonrasında güncel döviz kurları şöyle:

  • ABD Doları alış 7,5036 TL – satış 7,5078 TL
  • Euro alış 9,1152 TL – satış 9,1226 TL
  • İngiliz Sterlini alış 10,2017 TL – satış 10,2102 TL

Yorum Yap